V dnešní době probíhá doprava zboží do obchodů jinak než před lety. Nejprve je totiž odvezeno do velkoskladu, ze kterého si jej jednotlivé obchody objednávají podle toho, co zrovna potřebují. Následně jim je podle domluveného plánu dovezeno.
Je to samozřejmě poměrně dobrý systém, avšak otázkou je, zda může fungovat i v případě lékáren. Je totiž faktem, že některá léčiva mají speciální nároky na skladování, nehledě na kratší dobu trvanlivosti. Na druhou stranu, lidé jej často potřebují hned, neboť pokud jste nemocní, asi se vám nechce chodit do lékárny vícekrát, o riziku nakažení pro lékárníky ani nemluvě.
Proto bylo nutné systém distribuce léčiv upravit tak, aby tyto skutečnosti reflektoval. To ale přináší další problém: měly by být všechny lékárny po republice zásobovány stejně, tedy měly by mít na prodejně stejné množství stejných přípravků?
Na první pohled by se to zdálo rozumné, avšak realita je poněkud jiná. Zde je totiž potřeba počítat nejen s obměnami v trendech, jako je například v současnosti vitamin D, ale také s tím, že v různých regionech je situace odlišná. Například v okolí Ostravsko-Karvinské pánve budou lidé spíše trpět respiračními onemocněními, zvláště pak horníci. Je tedy nutné, aby byl dostatek přípravků, které si s tím poradí.
Na druhou stranu na horách je čistší vzduch, avšak dochází zde mnohem častěji k úrazům, zvláště v zimním období, kdy sem lidé jezdí lyžovat. S tím je potřeba také počítat, a tak je nutné mít dostatek desinfekce či obvazů.
Dále jsou zde samozřejmě rozdíly i v průběhu roku. Například zatímco na podzim a v zimě se nejvíce prodávají léky na nachlazení, na jaře jsou to nejrůznější detoxikační kůry a v létě krémy na spáleniny či štípance.
Tyto rozdíly musí distributoři i majitelé lékáren dobře znát a podle nich také objednávat potřebné medikamenty a jiné pomůcky. Jen tak budou jeho zákazníci spokojeni a budou se tam vždy vracet.