Oplocením pozemku dáváme jasně najevo, kam až sahají jeho hranice, a kde začíná náš soukromý prostor. Jestliže však zvolíme pletivo nebo dřevěné svislé plaňky, je to jen teoretická báze, kdy může kdokoli a kdykoli do zahrady nahlédnout, a nemůžeme si být jisti, s jakým úmysly. Proto roste v poslední době obliba oplocení ve formě zdiva, kamenů, anebo betonového plotu. Zároveň toto řešení chrání před prachem ze silnice a snižuje úroveň hluku.
Dobře vypadá
Velké kritice čelí betonové ploty již řadu let ohledně jejich monstrózního vzhledu. To je však velmi relativní náhled a měli bychom jej posuzovat objektivně. Každá zeď je totiž taková, je to dáno pravým úhlem kolmé stěny vůči základně, která uzavírá otevřený prostor. Můžeme ji však významně oživit vhodně zvoleným typem reliéfu, a to buď z jedné, nebo z obou stran. Většinou jde o imitace lámaného kamene v barevných odstínech okrové, šedé, zrzavé či hnědé, ale mohou to být i tvary připomínající dřevěná prkna či trámy, cihly, plochý kámen z pískovce a další.
Snadno se udržuje
On se vlastně udržovat nemusí, je sám o sobě velmi kompaktní, což je dáno jeho vnitřní strukturou odlévaného železobetonu. Nemusí se natírat ani jinak upravovat, nekoroduje, nepodléhá plísním, je odolný vůči povětrnostním vlivům. Lze jej nechat popínat pnoucími rostlinami, případně zkombinovat s živým plotem.
Poskytuje soukromí
Lidé jsou tvorové společenští, to ale neznamená cítit se na své vlastní zahradě jako na pěší zóně ve výkladní skříni. Každý nežádoucí pohled zvenčí je nepříjemný, ať už si s dětmi hrajete na pískovišti, skáčete na trampolíně, nebo se dokonce pohybujete v plavkách kolem bazénu. Soukromí je důležité i po setmění, kdy na zahradě grilujete nebo opékáte špekáčky na ohni, sedíte s návštěvou pod pergolou, anebo se jen procházíte a vnímáte příjemný, ničím nerušený letní večer.