O trampolínách se ví, že je využívají špičkoví sportovci k tréninku, a že dokážou posílit tělesnou schránku velice důkladně. Co se však příliš nezmiňuje, je jejich pozitivní vliv na kvalitu spánku.
Nepřerušovaný spánek je sladší než med
Dobře se vyspat je někdy k nezaplacení. Spánek nelze vyvážit penězi, na to by žádná částka nestačila vzhledem k tomu, že je pro nás stejně důležitý jako dýchání. Každý z vás si je jistě dobře vědom, že není nejlepší nápad najíst se dosyta těsně před ulehnutím, zvláště pak něčím velmi sytým. Dostaví se pak divoké sny a organismus si patřičně neodpočine. Někdy však ani toto zlaté pravidlo nepomůže. Jak zajistit lepší spánek? Můžete si vypomáhat recepturou našich babiček, třeba takový Kozlík lékařský nebo rozumně dávkovaný kořen Ženšenu či aminokyselina Tryptofan, a pokud trpíte nespavostí a mělkým spánkem, může být příčina skrytá i v podobě deficitu magnézia v organismu.
Ale ani tehdy, při vyvážené stravě s dostatečným přísunem živin nebude spánek tak vydatný, pokud se budete zanedbávat a celý den prosedíte u počítače. Dříve se lidé více hýbali a to byl také jeden z důvodů, proč tolik netrpěli civilizačními obtížemi. Nemusíte však nutně těžce fyzicky pracovat nebo si v posilovně nakládat extrémní nálož zátěže, stačí docela jednoduché hopsání na malé trampolíně.
Výhodou skákání je jeho komplexní působení na celý organismus. Rychle se do krevního oběhu vyplaví hormony štěstí, pohyb přiměřeně zatíží většinu svalstva končetin i trupu, ale zároveň se tím nepřetěžují kolenní i kyčelní klouby a kotníky. A pokud skáčete naboso, posiluje se tím i klenba chodidel a podle vyjádření některých ortopedů je plochá noha poměrně rozšířený zdravotní handicap.
Trampolíny mají pozitivní vliv i na psychiku, někteří odborníci z oboru fyzioterapie jim připisují významné vlastnosti pro snížení až zastavení vlivu stresu na organismus. Je to mimo jiné způsobeno krátkodobým stavem beztíže, jemuž je lidské tělo vystaveno ve fázi výskoku, kdy se na okamžik vyrovná setrvačná síla s gravitací.